Coding with Titans

so breaking things happens constantly, but never on purpose

Triki z GIT: zdalne repozytorium SVN

Kolejną ciekawostką, którą chciałbym omówić są zdalne repozytoria i dostęp do nich. O ile są to repozytoria tego samego typu (czyli np. Subversion połączone z Subversion – jako externals, czy Git pracujący z Gitem – jako submodules), to nie ma to większego znaczenia i obsługa jest bezproblemowa.

Ciekawsze są oczywiście krzyżówki. Jeśli przyjrzymy się bliżej pracy w Git, który musi korzystać z zewnętrznego repozytorium Subversion, to już wcale nie musi wyglądać prosto. Weźmy choćby mój projekt CodeTitans Libraries (wspomagający użycie protokołu Bayeux, standardu wymiany danych tekstowych JSON, InversionOfControl oraz udostępniający niektórych funkcjonalności znanych programistom iOS SDK w .NET-cie). Codeplex.com udostępnia go jako Subversion.

Przyjmijmy, że repozytorium Git, ma bardzo prostą strukturę złożoną z branchy master oraz develop. Pierwszy służy to przechowywania referencji stabilnych wersji kodu oraz ich etykietowania. Drugiego używamy do rozwijania i pracy nad aktualnym kodem.

Cel: gdzieś w katalogu Externals/CodeTitans chcielibyśmy mieć kod z też projektu.

W tym celu przede wszystkich będziemy potrzebowali dodatkowego brancha. Nazwijmy go codetitans_develop. Wybiegając do przodu - Git tak naprawdę skopiuje pełny kod źródłowy zewnętrznego projektu i sam będzie go wersjonował. Niestety minus jest taki, iż będzie on ten kod próbował umieścić w głównym folderze swojego własnego repozytorium, generując niezły chaos, przy złączeniu obu projektów (tego pierwotnie trzymanego w Gicie oraz nowego). Praca na dodatkowym branchu pozwoli nam zatem na wprowadzanie lokalnych zmian, np.:

  • przeniesienia plików do wspomnianego folderu Externals/CodeTitans
  • dokonywania innych drobnych modyfikacji (np. gdy chcemy bezpośrednio dodać pliki do solution, bez referencjonowania projektów biblioteki CodeTitans Libraries, to może widoczność zmienić z ‘public’ na ‘internal’)

A zatem, po kolei:

  1. Dodanie nowego brancha:
git checkout –b codetitans_develop
  1. Dodanie referencji do zewnętrznego repozytorium SVN:
git svn init https://codetitans.svn.codeplex.com/svn -R codetitans --prefix Externals/CodeTitans/ --ignore-paths="^[^/]+/(?:branches|tags|bin)"
* lokalizacja – codeplex.com
* nazwa lokalna – codetitans
* ponieważ repozytorium to ma standardową strukturę, a nas interesuje jedynie 'trunk' – ignorujemy pozostałe foldery
  1. Pobieramy historię zmian z repozytorium SVN:
git svn fetch codetitans
(za pierwszym razem pobrane zostanie pełna historia, co może trochę trwać; dla oszczędzenia czasu plecam dodanie opcji "-r <rev>" z numerem ostatniej rewizji, która jest dla nas istotna; później już oczywiście tylko ostatnie zmiany będą synchronizowane)
  1. Poprzednie polecenie, de facto, pobiera pliki, ale nie są one jeszcze nigdzie widoczne. Aby stały się widoczne, musimy połączyć je (operacją merge) z aktualnym branchem (tym utworzonym i ustawionym jako aktualny w kroku 1.).

    Pytanie pozostaje, co mamy teraz łączyć.

    Lista wszystkich branchy (git branch –a) ujawnia, że zostało dodane wskazanie zewnętrzne na kod SVN. Wygląda ono mniej więcej tak:

    remotes/Externals/CodeTitans/git-svn

    I łączymy kod:

git merge –squash remotes/Externals/CodeTitans/git-svn
Uwaga! W przyszłości to właśnie tutaj, podczas operacji merge będzie występowało najwięcej konfliktów. Tutaj też ładnie je rozwiążemy, a osobny branch gwarantuje nam, że nie mieszamy kodu (i zmian w nim) projektu zewnętrznego z naszym produkcyjnym.
  1. Wprowadzamy wszystkie niezbędne poprawki (przenosimy, zmieniamy treść plików…). Oczywiście operacje te kończymy pojedynczym:
git commit –a –m "<komunikat>"
  1. Wracamy z powrotem na nasz główny branch:
git checkout develop
  1. I dodajemy do niego wypielęgnowany kod zewnętrznego projektu, który idealnie pasuje do naszej struktury:
git merge --no-ff codetitans_develop
`--no-ff` – bardzo ważna opcja dla późniejszej graficznej wizualizacji repozytorium i zmian na nim; otóż wszystkie zmiany z brancha codetitans_develop nie zostaną wessane do brancha aktywnego w tym momencie brancha develop

Tutaj już nie powinny wystąpić żadne konflikty, bo kod jest jednak rozdzielny, a wszystkie zmiany odnośnie zewnętrznej biblioteki prowadzone były na branchu “codetitans_develop”.
  1. Aktualizacja:

    Kiedy nasz projekt Subversion ulegnie zmianie, musimy je mozolnie dodać na repozytorium Git.

    Niestety, aby wszystko pięknie działało, należy wykonać wszystkie kroki od 3-ego włącznie.

Salute!